O nas


Klub Yakumo-goto

Klub Yakumo-goto powstał w celu propagowania kultury Japonii, kierując się przy tym w stronę tradycji.

Symbolem klubu jest instrument yakumo-goto, którego korzenie sięgają początków państwowości japońskiej i który jest używany w świątyniach shinto. Dzięki panu Hideki Kubocie nasz klub posiada dwa takie instrumenty.

Będąc otwarci na wszelką działalność dotyczącą Japonii - od tradycji po nowoczesność - staramy się sięgnąć ich głębi; dotknąć tego, co można nazwać "sercem Japonii". Poszukiwania te, same w sobie ciekawe, pomagają, jak mamy nadzieję, odnaleŸć samego siebie, w świecie pełnym zmian i zawirowań.

Inspirację znajdujemy wokół naszego yakumo-goto.

Michał Musiałkiewicz   Jolanta Młodawska-Bronowska - zawodowo i prywatnie związana jest z Japonii. W latach 1986-1992 wraz z całą rodziną przebywała w Tokio, towarzysząc mężowi w jego pracy w firmie handlu zagranicznego "Agropol". Zakochana w Japonii, w karierze naukowej na Uniwersytecie Łódzkim utrzymuje bliskie kontakty z Krajem Kwitnącej Wiśni, jest autorką dwóch książek i licznych artykułów o gospodarce tego kraju. Interesuje ją filozofia, historia i kultura Japonii, szczególnie japoński system wartości moralnych, filozofia zen i tradycja shinto. W latach 1997-2003 wiceprezes i prezes Towarzystwa Polsko-Japońskiego w Łodzi, od 2008r. prezes Klubu Yakumo-goto. Członek Salonu Przyjaciół Japonii przy Ambasadzie Japonii w Polsce.
E-mail: jolmloda@gmail.com ;info@yakumo-goto.pl   Adam Kubicki - polski inżynier, z japońskim podejściem do pracy :) Od 25 lat pasjonuje się Japonią - zafascynowała go odmienność japońskiej kultury, wysublimowane piękno orientalnej sztuki oraz historia japońskiego narodu. Początkowo interesował się japońskimi militariami, samurajskim uzbrojeniem i kultem japońskiego miecza katana. Według niego, najciekawszy okres w historii Japonii to okres rządów Ody Nobunagi, Hideyoshi Toyotomiego i ulubionego szoguna i władcy Nipponu – Tokugawy Ieyasu. Obecnie skupił się na celebrowaniu piękna zaklętego w japońskiej ceramice, którą kolekcjonuje. Ceramika z jego kolekcji często jest wykorzystywana do degustacji sushi, smakowania japońskiej sencha oraz nihonshu.
E-mail: tokugawa@interia.eu ;info@yakumo-goto.pl   Ewa Fukuoka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych oraz uzyskała dyplom kulturoznawcy na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją teatrologa.Tematem jej pracy był fenomen "haragei", oryginalnej, japońskiej techniki komunikacji. Pracowała także w wielu instytucjach związanych ze sztuką i kulturą. W czasie studiów na ASP poznała męża Hisashiego, który zabrał ją do Krainy Wschodzącego Słońca, gdzie mieszkała wraz z rodziną w latach 1985-1991. Oczarowana odmiennością Japonii i urokiem jej mieszkańców odnalazła nowe, niewyczerpane źródło twórczych pasji. Inspiracją dla jej obrazów stały się motywy sztuki i pejzażu Nipponu, które prezentowała na wielu wystawach. Kontakt z fascynującą kulturą spowodował przełom duchowy - zmianę percepcji rzeczywistości, a w konsekwencji także całkowitą zmianę maniery malarskiej. Uprawia malarstwo sztalugowe w technice olejnej, a jej ulubionym motywem są ogrody japońskie wyrażające ducha zen. Oprócz działalności w Klubie Yakumo-goto Ewa Fukuoka współtworzy cykl wieczorów artystycznych pod nazwą "Japońskie Fascynacje". Występuje też jako aktorka w teatrze eksperymentalnym: "Napięcie".
E-mail: ewa_fukuoka@tlen.pl


   Michał Musiałkiewicz - współorganizował Klub Yakumo-goto, obecnie pełni funkcję wiceprezesa. Z wykształcenia inzynier papiernik, jest humanistą o ścisłym umyśle. Prócz nowoczesnych aspektów Japonii "codziennej", dostrzega jej głębię i introwertyczność. Interesują go szkoły walki, militaria, duchowość buddyzmu zen i język japoński. W księgarni internetowej "Gandalf" prowadzi dział: "Japonia".
E-mail: michal.petra@wp.pl


   Anna Krysztofiak - jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, wielokrotnie występującą jako solistka chóru oraz solistka – wokalistka. Wykonuje muzykę na klawesynie, organach i violi da gamba, oraz na szeregu instrumentów japońskich i chińskich. Od ponad 14 lat pełni funkcję organisty dość reprezentacyjnych kościołów, m.in. w roku 2009/2010 w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli.
Kształciła się indywidualnie i na kursach mistrzowskich m.in.u Olgi Pasiecznik, Nicolas'a Parle, Mark'a Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Wang Xinxin, oraz u innych nauczycieli w Brukseli, Quanzhou i Tajpej. Posiada także praktykę organmistrzowską, którą odbyła u majstrów polskich, jak również w Belgii, w pracowni Patricka Collon'a. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele koncertów w kraju i za granicą (Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan), m.in. występowała jako solistka z The Harp Consort i Andrew Lawrence-King oraz z Marią Pomianowską i jej zespołem. Koncertowała na festiwalach Kolory Polski i Kręgi Sztuki.
Została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu przez trzy miesiące mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts w klasie prof. Lin Po Chi. W 2007 r. otrzymała medal Uniwerystetu Łódzkiego "za chlubne studia" na kierunku historia sztuki. Jest doktorantką Zakładu Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu światła odbywającym się w sierpniu w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
E-mail: annabarnaba@plusnet.pl


   Dariusz Skowroński. Sztukami walki zajmuje się od 1983 roku. Zaczynał od Karate Kyokushinkai. Następnie, poprzez kontakt z pierwszymi instruktorami Aikido w Polsce, przez siedem lat uczył się tradycyjnego Aikido Aikikai, a potem nawiązał kontakt z sekcjami Ki Aikido w Europie. W międzyczasie poznawał inne sztuki, jak Judo i Tai Chi.
Ki Aikido, którego uczy, różni się od tradycyjnego Aikido podejściem do przeciwnika i samej filozofii, w której najważniejszym elementem jest praktyka koordynacji ciała z umysłem, co wielu upraszczając nazywa Energią "Ki". Sam rozumie to, jako umiejętność przeniesienia Aikido na zwyczajne codzienne życie, oraz wiedzę kiedy i jak zatrzymać nasze ciało i wyciszyć umysł. Posiada 2 Dan Ki Aikido. Należy do zarządu Klubu Yakumo-Goto, w którym zajmuje się sportem i z którym organizuje coroczne pokazy i Dni Japońskie. Oraz do Fundacji Surei No Mon, gdzie prowadzi zajęcia.
Dariusz jest też Rehabilitantem, Opiekunem medycznym, oraz Managerem Sportu. Pasjonat Psychologii Ewolucyjnej i Fizyki Kwantowej.
E-mail: ewa_fukuoka@tlen.pl


   Monika Onoszko - ukończyła Łódzką Akademię Sztuk Pięknych, Studium Dziennikarskie na wydziale fotoreportażu oraz jako jedyna dotąd studentka z Europy wydział projektowania kimon w japońskim Instytucie Mody Onoe. Współpracowała z takimi markami jak Warner Bros, LG Electronics czy japońskie Marino Wedding. Przez wiele lat tworzyła ubiory dla gwiazd polskiego ekranu i estrady. Szkoli w zakresie trendów, zasiada w jury wielu konkursów związanych z modą. Od kilku lat realizuje kostiumy i scenografie teatralne. Obecnie pracuje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie a także projektuje meble i dodatki do wnętrz w ramach własnej marki onoMono.
Ma na swym koncie 14 autorskich kolekcji mody, które prezentowała na prawie 100-u pokazach mody w Polsce, Niemczech, Japonii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Czechach i na Słowacji oraz niezliczoną iloœć kolekcji, które zaprojektowała dla firm odzieżowych.
Obecnie Monika oprócz własnej twórczoœci spełnia się również w nauczaniu młodego pokolenia wykładając „metodykę procesu projektowania” na uczelni ViaModa w Warszawie oraz prowadzi spotkania o trendach w designie i projektowaniu wnętrz m.in. corocznie podczas festiwalu ŁódŸ Design, czy w swoim autorskim cyklu OnOff dla wydziałów wzornictwa przemysłowego uczelni poznańskich.
E-mail: onomono@onomono.pl


   Nina Fukuoka jest rodowitą Japonką, urodzona w Osace w 1987 r. W 1992 roku przyjechała z rodzicami do Polski. Kontynuuje japońskie rodzinne tradycje zamiłowania do muzyki. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec i fortepianu. Obecnie studentka III roku Akademii Muzycznej w Łodzi. Naturalne związki z drugą ojczyzną zacieśnia poprzez zainteresowanie tradycyjną muzyką Nipponu, a dzięki przynależności do Klubu Yakumo-goto ma możliwość czynnie tę muzykę uprawiać. Koncertuje nie tylko na Dniach Japońskich organizowanych przez Klub Yakumo-goto i na spotkaniach członkowskich, ale też przy okazji innych wydarzeń artystycznych związanych z kulturą Japonii.
E-mail: nani_f@o2.pl


   Ewa Tobiańska - jest absolwentką matematyki. Zajmuje się terapią sztuka, pomocą wzajemną, a nawet różnymi formami szamanizmu. Szczególnie interesują ją japońskie wierzenia, rytuały, a także tradycyjny strój kobiecy i męski. Na spotkaniach Klubu, jak sama mówi, doświadcza przyjemności gry na yakumo-goto. Pięknie prezentuje się w kimonie.
E-mail: elfferry@o2.plAktualności | Legenda | H.Kubota | Imprezy | Galeria | O nas | Dni Japońskie | Biblioteka | Partnerzy | Kontakt